Planowanie i aranżowanie pokoju dla noworodka sprawia olbrzymią przyjemność przyszłym rodzicom. Warto jednak podejść do tematu metodycznie i z głową, żeby na pewno znalazło się w nim dokładnie to, co jest potrzebne. W dzisiejszym tekście stworzymy dla Was prawdziwy niezbędnik do dziecięcego pokoju. Co musimy zakupić i na jakie aspekty poszczególnych elementów trzeba uważać, żeby wnętrze było funkcjonalne i przyjemne
Pokój dla dziecka – połączenie estetyki i maksymalnej funkcjonalności
Pokój noworodka przede wszystkim musi być w pełni praktyczny oraz pozwalać na proste i szybkie wykonywanie wielu czynności. Warto zadbać o to, żeby każdy potrzebny przedmiot był zawsze pod ręką. To znacząco ogranicza późniejszy stres, gdy akurat pilnie będziemy musieli znaleźć pieluchy lub wilgotne chusteczki.
Aranżacje pokojów dziecięcych mogą się mocno różnić i najczęściej wynikają z preferencji oraz pomysłów rodziców. W każdym z nich znajduje się jednak podstawowy trzon wyposażenia, który jest niezmienny. Ewentualne różnice wynikają co najwyżej z rodzaju zastosowanych zdobień lub kolorystyki.
Łóżeczko dla dziecka – jak wybrać najlepsze?
W pierwszym miesiącach życia dziecka łóżeczko staje się centrum mikrowszechświata dla malucha i jego rodziców.
Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu, należy jednak wybiegać myślą zdecydowanie w przyszłość. Oczywiście, można na początku zainwestować w kołyskę lub praktyczny kosz. Trzeba mieć jednak w pamięci, że nadają się one dla dzieci raptem przez kilka pierwszych miesięcy życia. Później i tak staniemy przed koniecznością zakupu łóżeczka.
W sprzedaży znajdziemy konstrukcje o standardowych wymiarach 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Często wybór wielkości wynika z dostępnej przestrzeni, zwłaszcza jeśli łóżeczko ma się znaleźć tuż przy łóżku rodziców. Jeśli natomiast od razu urządzamy dedykowany pokój dla malucha, wówczas większy format jest zdecydowanie bardziej przyszłościową opcją.
Większość dostępnych na rynku rozwiązań jest drewniana i wyposażona w wyjmowane szczebelki. Dzięki temu nieco starsze dzieci mogą bezpiecznie, samodzielnie wychodzić z łóżeczka, a my mamy cały czas pewność, że podczas snu nie spadną na podłogę.
W niektórych modelach pod łóżkiem są zamontowane szuflady. Jest to opcja niezmiernie praktyczna, pozwalająca na schowanie ubranek, pieluch lub dodatkowej pościeli. W tym wariancie razem z łóżkiem zyskujemy dodatkową, pojemna szafkę, a tych przecież nigdy zbyt wiele.
Materac – komfortowy sen oraz zdrowie
Istnieje wiele różnych materaców dla dzieci. Za najpopularniejsze uznaje się rozwiązania:
- piankowe (PUR, termoelastyczny),
- lateksowe,
- kokosowe.
Ze względu na komfort użytkowania oraz odporność na odkształcenia wielu rodziców decyduje się na modele piankowe, zwłaszcza z pianki termoelastycznej. Dają one odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, gwarantując bezpieczeństwo i przyjemny sen. Materac przez długi czas utrzymuje optymalne parametry oraz jest prosty w utrzymaniu czystości, nie gromadzi się w nim wilgoć.
Materace lateksowe sprawdzają się szczególnie w przypadku małych alergików. Należy jednak zwracać uwagę na jakość produktu oraz skład, w którym powinien być jak największy udział surowca naturalnego.
Jeśli chcemy w pełni naturalnego rozwiązania, warto wybrać materace kokosowe – wygodne i praktyczne. Niestety w ich przypadku zdecydowanie trudniej utrzymać czystość oraz właściwą higienę, zwłaszcza po kilku latach użytkowania takiego materacyka.
Szafki zamiast półek – systemy składowania zabawek
Nawet najmłodsze dzieci już mają spory zestaw zabawek, które dostają od wszystkich bliższych lub dalszych krewnych i znajomych. Warto już podczas urządzania pokoiku zadbać o to, żeby znalazły się w nim szafki oraz pojemne kosze na wszelkie zabawki. Znacząco ułatwi nam to życie w przyszłości, a także wprowadzi porządek do dziecięcej przestrzeni.
W porównaniu z otwartymi półkami zamykane kosze są zdecydowanie praktyczniejsze i bardziej higieniczne. Zabawki zamknięte w pudełkach i koszach mniej się przecież brudzą.
Uniwersalne dekoracje – mniej znaczy więcej
Wielu rodziców pragnie jak najpiękniej udekorować dziecięcy pokój. Mimo to warto podejść do tematu dość oszczędnie. Dlaczego to tak ważne? Upodobania dzieci szybko się zmieniają, często wręcz trudno za nimi nadążyć. W jednym tygodniu uwielbiają Świnkę Peppę, a w następnym już myślą tylko o Psim Patrolu. Wprowadzanie do pokoju konkretnych motywów jest zatem pozbawione większego sensu, chyba że planujemy przemalowywać pomieszczenie co kilka tygodni.
Stawiajmy na uniwersalne dekoracje, które wprowadzimy w oszczędnych ilościach. Pozwoli to budować przestrzeń dla dziecka razem z nim – przechodząc przez wszystkie fazy jego rozwoju. A to będzie na pewno fascynująca podróż.
Potrzebujesz wyposażenia do dziecięcego pokoju, ale nie wiesz, co wybrać? Koniecznie odwiedź stronę Wozki-Foteliki.pl, pełną pomysłów i sprawdzonych porad.