Fotelik samochodowy to temat, który niezmiennie angażuje i nurtuje rodziców małych dzieci. Jest to niezbędne wyposażenie, jeśli zamierzamy naszą pociechę przewozić samochodem. Postaramy się niżej przytoczyć najważniejsze informacje dotyczące wyboru właściwego i najbardziej odpowiedniego fotelika samochodowego.
Rodzaje fotelików
Pierwszy fotelik, jaki musimy kupić dla naszego nowo narodzonego dziecka to tzw. fotelik 0+, przeznaczony dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Są też na rynku foteliki o widełkach od 0 do 18 kg, jednak uważane są one przez specjalistów często za zbyt duże i niewygodne dla malutkich, dopiero co narodzonych dzieci, a przez to także mniej bezpieczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotelik taki kupić dla nieco starszego dziecka.
Kolejnym fotelikiem jest najczęściej fotelik 9 -18 kg, a następnie model przeznaczony od 15-36 kg. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Fotelika nie wolno kupować ma wyrost, a kiedy zaczyna być za mały, tzn. dziecko przekracza podaną wagę lub jego główka zaczyna wystawać znad oparcia, należy bezwzględnie wymienić fotelik na kolejny.
Fotelik samochodowy może być montowany w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub za pomocą specjalnego systemu Isofix. Modele należące do drugiej grupy są droższe, jednak również bardziej bezpieczne. Nie radzimy także kupować fotelików z drugiej reki. Nie mamy wówczas, żadnej pewności czy taki fotelik nie brał już udziału w jakiejś kolizji drogowej, co automatycznie go dyskwalifikuje.
Jak przewozić dziecko w foteliku?
Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dziecka w foteliku samochodowym, jest montowanie go tyłem do kierunku jazdy. W trakcie podróży maluch powinien być rozebrany z okryć wierzchnich, takich jak kombinezony czy kurtki. Zwiększa to bowiem jego bezpieczeństwo. Pasy fotelika powinny ściśle przylegać do dziecka, nie powinny go jednak uciskać. Najlepiej sprawdzić, czy pomiędzy dziecko a pasy wejdą nasze palce. Jeśli zmieści się cała dłoń zwinięta w pieść, oznacza to, że pasy są za luźne. Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika jest miejsce z tylu za kierowcą. Jak pokazuje statystyka, w razie wypadku, dzieci tam umiejscowione ponoszą najmniejsze urazy.
Co mówią przepisy?
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym w foteliku samochodowym musi być przewożone każde dziecko, które nie osiągnęło 150 cm wzrostu. Zabronione jest przewożenie dzieci, poniżej 3 roku życia, w samochodach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.
Testy bezpieczeństwa
Dokonując wyboru fotelika należy się przede wszystkim kierować poziomem bezpieczeństwa, jaki nam daje. Foteliki samochodowe poddawane są crashtestom, które informują nas o poziomie bezpieczeństwa, jaki dany fotelik zapewnia w razie wypadku. Najpopularniejsze testy, którymi rodzice najchętniej się sugerują, to testy ADAC, przeprowadzane przez niemiecki automobil klub. Wyniki tych testów oraz ocenę, jaką dany fotelik uzyskał znajdziemy bez problemu w Internecie. Zasada podstawowa jest taka, że z danej grupy cenowej, na jaka możemy sobie pozwolić, wybieramy foteliki, o najwyższych ocenach.
Fotelik samochodowy, to wydatek, który musi ponieść każdy rodzic, chcący przewozić dziecko samochodem. Trzeba się nad tym wyborem dobrze zastanowić i nie warto na tym zakupie oszczędzać. W grę wchodzi bowiem bezpieczeństwo i zdrowie naszego dziecka.
Tekst stworzony we współpracy ze sklepem Nodik.pl, dystrybuującego m.in. foteliki samochodowe.