Zazwyczaj pojawiają się w strefie T – na nosie, czole i brodzie. Mogą przybierać postać białych, drobnych grudek, przypominających drobną kaszkę lub czarnych kropek widocznych na skórze. Jednak niezależnie czy macie do czynienia z zaskórnikami otwartymi czy zamkniętymi, ich obecność nie jest pożądana! Doradzimy wam jak skutecznie się ich pozbyć!
Zanim zdradzimy wam jak sobie radzić z wągrami, warto dowiedzieć się czym są i jak powstają.
Przyczyn ich powstania jest wiele – zmiany hormonalne, skłonności genetyczne, nieprawidłowa dieta, zaniedbanie pielęgnacji lub niewłaściwie dobrane kosmetyki, a nawet stres i zanieczyszczenie powietrza.
Efekt? Równowaga skóry ulega zaburzeniu i dochodzi do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Dodajmy do tego nieprawidłowe złuszczanie martwych komórek naskórka, które blokują ujścia mieszków włosowych i wydzielinę gruczołów łojowych, a na nowe zaskórniki nie będziemy długo czekać!
Jeśli chcemy się cieszyć gładką skórą musimy zadbać o odpowiednią pielęgnacje.
- Oczyszczajcie skórę z zanieczyszczeń i makijażu
Dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem to podstawa!. Stosujcie delikatne środki myjące o naturalnym składzie, które poza dokładnym usunięciem ze skóry makijażu i zanieczyszczeń, mają również unormować wydzielanie sebum. Zacznijcie od demakijażu, aby w kolejnym kroku usunąć resztki zanieczyszczeń i innych substancji nagromadzonych w ciągu dnia ze skóry. Na koniec – użyjcie toniku lub hydrolatu, aby przywrócić skórze właściwego pH i przygotować ją do dalszych etapów pielęgnacji.
Fot. Normalizujący tonik w żelu do twarzy
Działa tonizująco i odświeżająco, dodatkowo nawilżając skórę, zawarty w formule niacynamid reguluje wydzielanie sebum i rozjaśnia przebarwienia, a probiotyki i prebiotyki dbają o naturalny mikrobiom skóry. Tonik szybko się wchłania, a dodatkowo jego żelowa konsystencja łatwo się nakłada – nie potrzebujesz wacików kosmetycznych, dzięki czemu to idealny produkt dla tych co cenią rozwiązania #lesswaste.
Pamiętajcie, aby wyrzucić ze swojej łazienki preparaty zawierające alkohol czy mocne detergenty. Wbrew panującym kiedyś przekonaniom zamiast pomóc cerze tłustej i mieszanej, zaszkodzą – podrażnią gruczoły łojowe i pobudzą je do wzmożonej pracy.
- Stosujcie peelingi
Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka i odblokowywanie ujść gruczołów łojowych to podstawa. W przypadku cery tłustej i mieszanej możecie stosować zarówno peelingi mechaniczne, jak i enzymatyczne czy kwasowe. Ważne, aby nie przesadzać z częstotliwością – dogłębny peeling twarzy wykonujcie 1-2 razy w tygodniu.
- Korzystajcie z masek normalizujących wydzielanie sebum
1-2 razy w tygodniu stosujcie maski przeznaczone do cery problematycznej, np. z naturalną glinką, aktywnym węglem lub tlenkiem cynku. To naturalni sprzymierzeńcy skóry tłustej i mieszanej, którzy wspomagają oczyszczanie skóry i regulują wydzielanie sebum.
Fot. Matująco-normalizująca maseczka do twarzy FaceBoom Seboom
Jest strzałem w dziesiątkę, gdy walczysz z nadmiernym wydzielaniem sebum i zanieczyszczeniami. Przy regularnym stosowaniu 2 razy w tygodniu poprawia ogólny wygląd i kondycję skóry, a dodatkowo dzięki prebiotykom i probiotykom dba o jej mikrobiom. W jej formule znajdziemy także skwalan i kombuchę – prawdziwą bombę dobroczynnych składników.
- Używajcie kosmetyków z kwasami!
Kwasy AHA, BHA i PHA to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z zaskórnikami i przebarwieniami. Poprzez złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka, pomagają odblokować zatkane ujścia gruczołów łojowych, rozjaśniają i poprawiają koloryt skóry. W formułach szukajcie: kwasu salicylowego, kapriolowo-salicylowego, migdałowego, glikolowego, czy cytrynowego. Gwarantują one skórze oczyszczenie i normalizację pracy gruczołów łojowych, a przy tym wpływają na rozjaśnienie przebarwień i wspomagają proces regeneracji.
Fot. 10 minutowy wygładzający peeling kwasowy FaceBoom Seboom,
Zawiera 10% kompleks kwasów AHA, BHA i PHA, który pomaga przywrócić cerze tłustej, mieszanej i problematycznej, naturalną równowagę, nadając jej świeży, promienny wygląd. Dzięki obecności kwasu salicylowego, cytrynowego, glikolowego oraz glukonolaktonu peeling pomaga oczyścić skórę z zaskórników i zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki niemu cera stanie się gładsza, pory zwężone, a jej koloryt bardziej wyrównany.
- Czytajcie składy i unikajcie składników zapychających pory
Właścicielki cery tłustej lub mieszanej, z tendencją do tworzenia się zaskórników, muszą wykazać się dużą ostrożnością w doborze kosmetyków. Wśród olejów znajdziemy zarówno takie, które mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych, znacząco pogarszając stan cery, jak i takie, których dobroczynne właściwości pozytywnie wpłyną na stan problematycznej skóry.