Mocna, nienaruszona bariera hydrolipidowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. To ona stanowi izolację między środowiskiem zewnętrznym, a naszym organizmem. Jeśli ulegnie naruszeniu i nie spełnia swoich funkcji, skóra staje się sucha, szorstka, nadwrażliwa i bardziej narażona na choroby. Sprawdź jak przywrócić naruszoną równowagę hydrolipidową skóry?
Płaszcz hydrolipidowy skóry to mix wydzieliny gruczołów łojowych, potowych i lipidów. Ta naturalna bariera ochronna, zlokalizowana na powierzchni warstwy rogowej naskórka, odpowiada za wszelkie procesy wchłaniania i przenikania substancji do wnętrza skóry. Dlaczego jego prawidłowe działanie jest tak ważne?
- Płaszcz lipidowy stanowi barierę okluzyjną na naskórku, chroniąc skórę przed utratą wody.
- Warstwa lipidowa zabezpiecza skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. A lekko kwaśne PH pomaga ochronić naskórek przed bakteriami, grzybami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.
- Bariera wpływa również na elastyczność skóry. Mocna i nienaruszona zapewnia skórze odpowiednią ilość nawilżenia i substancji odżywczych. Skóra jest miękka, sprężysta, jędrna i gładka.
Działanie promieni UV, suchego, gorącego lub mroźnego powietrza, a także nieodpowiednia pielęgnacja mogę jednak osłabić lub wręcz uszkodzić płaszcz wodno-lipidowy naskórka. Aby przywrócić naturalną równowagę hydrolipidową musimy sięgnąć po kosmetyki, które pomogę odbudować i wzmocnić warstwę ochronną naskórka. Odpowiednio dobrany balsam, mleczko lub masło do ciała, muszą nie tylko nawilżyć i odżywić skórę, ale także stworzyć osłonę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W kuracji odbudowującej płaszcz lipidowy sprawdzą się naturalne formuły z masłami i olejami roślinnymi, bogate w lipidy, kwasy tłuszczowe i witaminy. W ich składzie powinny się również znaleźć substancje hydrofilowe, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, np. mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy lub gliceryna. Ich głównym celem jest zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra jest doskonale nawilżona i bardziej elastyczna. W składzie kosmetyku powinny się również znaleźć składniki aktywne, które zniwelują pieczenie i swędzenie towarzyszące odwodnieniu i podrażnieniu skóry, takie jak np. pantenol.
„Płaszcz hydrolipidowy tworzą elementy wodne i tłuszczowe, w postaci potu, łoju, a także lipidów, pochodzących z warstwy rogowej skóry. Ta mieszanka chroni zarówno przed nadmierną utratą wody, jak i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych czy przedostawaniem się drobnoustrojów. Skład części tłuszczowej filmu może ulec zmianie pod wpływem hormonów, ale także pory roku czy wilgotności powietrza. Zmniejszone wydzielanie łoju jesienią i zimą, wyższe niż latem pH skóry oraz zwiększone odparowywanie wody w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach – to prawdziwe wyzwanie dla skóry. Dlatego warto w tym okresie postawić na łagodne środki myjące i kosmetyki zawierające składniki, które pomogę wzmocnić warstwę ochronną skóry.” – dermatolog, dr Monika Śniecińska.
Fot. Balsam nawilżający Amaderm, dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych, cena: ok. 30 zł
To hipoalergiczny dermokosmetyk zapewniający utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia skóry. Dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłania, przywracając fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy skóry. Odbudowuje prawidłowy stan powierzchniowych warstw naskórka, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki niemu szorstka, przesuszona skóra staje się bardziej jędrna, wygładzona i elastyczna.
W jego składzie znajdziemy: Mleczan sody, który utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, mocznik (w stężeniu 1,5%), który wiąże wodę w skórze, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco i sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i gładka, pantenol, który koi podrażnienia, a jednocześnie działa przeciwzapalnie i wpływa na regenerację skóry, a także tokofenol, który zwiększa elastyczność, działa ochronnie oraz łagodzi podrażnienia.