O alarmującym poziomie zanieczyszczenia powietrza możemy usłyszeć praktycznie każdego dnia, oglądając wiadomości lub będąc na bieżąco z mediami. Wielu z nas bagatelizuje ten problem, jednak warto mieć na uwadze, że to od czystego powietrza zależy nasze samopoczucie, koncentracja czy dobre zdrowie.
Wraz z notorycznym przebywaniem w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, zwiększamy ryzyko powstania wielu dolegliwości, w tym alergicznych. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam na zachowanie czystości powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Poniżej przedstawione są najważniejsze wskazówki, które pozwolą nam cieszyć się zawsze czystym powietrzem.
Wyposaż swoje mieszkanie w wiele roślin
Rośliny doniczkowe to nie tylko estetyczne rozwiązanie, które wzbogaci nasze wnętrze. Wiele doniczkowych roślin posiada funkcjonalność pochłaniania acetonu, benzenu, czyli mikroskładników, które znajdują się w zanieczyszczonym powietrzu. Co więcej, ściągają one do siebie również mikro pyłki kurzu, które nie są widoczne dla ludzkiego oka.
Dlatego też bogata kolekcja kwiatów doniczkowych może sprawować w naszym domu funkcję naturalnego oczyszczacza powietrza. Na jakich gatunkach się skupić? Warto wyposażyć swoje mieszkanie w paprotki, fikusy, draceny oraz figowce.
Zakup oczyszczacza powietrza
Nawet gdy nasze mieszkanie pełne jest cudownych roślin, nie zaszkodzi wzmocnić barierę ochrony czystego powietrza o zaawansowany technologicznie oczyszczacz powietrza. Urządzenie to wyposażone jest w specjalne filtry hepa, które wyciąga wszystkie zanieczyszczenia, od kurzu, przez dym papierosowy, smog aż po mikrodrobinki, których obecności nie jesteśmy świadomi. Powietrze, które znalazło się w oczyszczaczu, ulega filtracji i wraca do obiegu jako czyste.
Wiele urządzeń posiada dodatkowe funkcjonalności jak pomiar wilgotności w pomieszczeniu, specjalne funkcje nocne, dzienne i inne, które wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Obecnie dobrej jakości oczyszczacze powietrza są dostępne już od 500 złotych, co jest wyjątkowo atrakcyjną ceną jak na korzyść, którą uzyskujemy wraz z czystym powietrzem w mieszkaniu.
Regularne wietrzenie pomieszczeń
Choć pozornie najwięcej zanieczyszczenia pochodzi zawsze z zewnątrz, to istotne jest, by regularnie wykonywać wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Dotyczy to nawet okresu zimowego. Wietrzenie nie powinno być długie — wystarczy kilka minut otwartego okna. Wprawdzie w niektórych regionach Polski taki sposób w zimowe dni może być mało efektywny (ze względu na intensywny smog), jednak gdy okres grzewczy mija, nie ma lepszego rozwiązania na oczyszczenie powietrza jak intensywne przewietrzenie.
To zaledwie kropla w morzu możliwości, które pozwalają nam na dbanie o czyste powietrze. Warto wspomnieć jeszcze o wilgoci w pomieszczeniu. Optymalnym poziomem wilgotności jest zakres od 40 do 605. Zbyt wilgotne powietrze będzie kumulować w sobie zanieczyszczenia. Zbyt suche natomiast będzie negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl |