Nawet sceptycy nie mają wątpliwości, co do skuteczności ziół do leczenia przeziębienia. Czasami zioła mogą całkowicie zastąpić leczenie tradycyjne lub w cięższych przypadkach wspomóc efekt leczniczy przepisanych przez lekarza farmaceutyków.
Cechy leczenia chorób układu oddechowego ziołami
Choroby układu oddechowego to grypa, infekcje wirusowe, które mają podobny obraz kliniczny. Typowe objawy to:
- Gorączka
- Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
- Osłabienie, bóle,
- Kaszel itp.
Herbatki ziołowe zawierają substancje biologicznie czynne. Naturalne składniki nie wpływają niekorzystnie na wątrobę i na narządy trawienne. Na samym początku choroby zwykle wystarczają one do zniszczenia patogenu. Ekstrakty z ziół nasycają organizm witaminami, makro- i mikroelementami, enzymami stymulującymi naturalne mechanizmy obronne. Stworzą warunki, w których sam układ odpornościowy radzi sobie z chorobą.
Zioła pomocne w leczeniu przeziębienia
- Przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Podwyższona temperatura jest reakcją na proces zapalny, dlatego zdolność rośliny do obniżania temperatury ciała jest bezpośrednio związana z jej zdolnością do blokowania reakcji zapalnej. Najlepsze zioła przeciwgorączkowe to malina, kwiat lipy, rumianek, krwawnik pospolity, mięta.
- Napotne. Lipa, podbiał, czarna porzeczka pomagają obniżyć temperaturę, pobudzają procesy metaboliczne, a następnie usuwają substancje szkodliwe dla organizmu.
- Przeciwwirusowe, antybakteryjne działanie ma na celu zniszczenie patogenu. Z tym zadaniem doskonale radzi sobie oman, nagietek, tymianek, oregano.
- Łagodne i wykrztuśne składniki roślin: saponiny, olejki eteryczne, łagodzą stany zapalne błony śluzowej krtani, tchawicy, ułatwiają wypływ plwociny. Takie działanie posiada: podbiał, tymianek, korzeń lukrecji.
- Wzmocnienie, efekt immunostymulujący mają napary z dzikiej róży, tymianku, liści czarnej porzeczki, maliny, jeżówki.
Popularne zioła lecznicze na przeziębienie oraz ich właściwości
Rumianek
Najpopularniejsze narzędzie. Aktywny składnik rumianku posiada właściwości antybiotyku, dezynfekcji, przeciwgorączkowe i napotne. Jeśli chory pije ziołową herbatę 3-4 razy dziennie, może w krótkim czasie wyleczyć kaszel. Ciepła skoncentrowana płukanka, leczy błonę śluzową krtani. Inhalacje z użyciem ziołowej pary z rumianku pomagają w leczeniu zapalenia oskrzeli, tchawicy, grypy.
Kwiat lipy
Pachnące kwiaty lipy to uniwersalne lekarstwo na przeziębienie. Herbata z lipy tłumi i lokalizuje stany zapalne, zapobiegając wniknięciu patogenu głębiej, obniża temperaturę. Jeśli kaszel się rozpoczął, pomocne będą właściwości wykrztuśne lipy. Płukanka do jamy ustnej zmniejszy obrzęk i ból, przyspieszy gojenie tkanek.
Podbiał
Napar z liści podbiału jest stosowany, jako napotne i wykrztuśne zioło. Zawiera saponiny, olejki eteryczne, śluz, który otacza błonę śluzową dróg oddechowych, łagodzi podrażnienia, rozrzedza plwocinę. Syrop na kaszel na bazie podbiału jest jednym z najbardziej skutecznych środków medycyny ludowej.
Nagietek
Napar z kwiatów nagietka z rumiankiem i krwawnikiem jest wskazany na ból gardła. Jeśli zacznie się płukać naparem od pierwszych objawów bólu gardła, nieżyt może zostać wyleczony bez użycia leków. Zastosowanie kompozycji tłumaczy się zawartością grupy substancji o silnym działaniu przeciwzapalnym.
Korzeń lukrecji
Najlepszy ziołowy lek na kaszel. Korzeń lukrecji ma właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne, intensywnie oczyszcza drogi oddechowe z patogennych bakterii. Ponadto łagodzi podrażnione błony śluzowe. Łagodzi napady kaszlu z zapaleniem oskrzeli, tchawicy, zapaleniem krtani.
Dzika róża
Napar z owoców dzikiej róży wzmocni obronę immunologiczną organizmu. Przydaje się do zapobiegania przeziębieniom, a jeszcze bardziej podczas choroby. Szokowa dawka zawartej w niej witaminy C stymuluje produkcję białek o aktywności przeciwwirusowej. Dzika róża nasyca organizm witaminami i minerałami, dzięki działaniu diuretycznemu przyspiesza proces pozbycia się szkodliwych substancji.
Artykuł powstał we współpracy z izielnik.pl