Nie daj się zaskoczyć wiośnie. Zadbaj o swoje stopy już dziś!

stopyTak, jak zima co roku zaskakuje drogowców, tak Ciebie wiosna zawsze zastaje z zaniedbanymi stopami, nienadającymi się do pokazania w odkrytych szpilkach czy sandałkach. Jednak w tym roku będzie zupełnie inaczej, dzięki poradom Sylwii Śląskiewicz z kliniki FootMedica. Jako podolog podpowiada, jak zregenerować stopy po zimie.

Wiosna to nie tylko czas porządków domowych, ale i świetny impuls do zadbania o swoje zdrowie. Zmieniamy nawyki żywieniowe, wyruszamy na siłownię lub pobiegać do parku, inwestujemy w profesjonalne zabiegi na twarz czy też balsamy do ciała. Ale halo, halo! A stopy? Im także poświęć trochę czasu.

5 minut codziennie – nawilżanie stóp

Doba ma 24 godziny, choć są takie dni, kiedy chciałabyś, żeby miała trochę więcej. W natłoku obowiązków ciężko jest wygospodarować czas tylko dla siebie, ale wierzymy, że uda Ci się znaleźć te kilka minut na pielęgnację stóp.

„Dobry krem i systematyczność to ważne punkty w drodze do pięknych nóg na wiosnę. Jednak nie stosuj zbyt tłustego specyfiku rano, gdy masz przed sobą aktywny dzień. Pobudzisz w ten sposób gruczoły potowe stopy do intensywniejszej pracy. Na grubszą warstwę kremu możesz sobie za to pozwolić tuż przed pójściem spać” – radzi Sylwia Śląskiewicz z Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica.

Warto sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie kosmetyk zawiera składniki aktywne. Należą do nich między innymi: aloes, mocznik, masło shea, allantoina oraz lanolina.

5 minut tygodniowo – peeling

Regularnie robiony peeling pozwala na bieżąco pozbywać się martwego naskórka, dzięki czemu nie powinny być już nam potrzebne inne metody. Możesz wykonać go sama, z naturalnych składników, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni, lub skorzystać z gotowych kosmetyków dostępnych w sklepie.

Na rynku jest jednak również wiele środków do pielęgnacji stóp, które niestety zamiast pomagać – szkodzą. Wśród nich znajdują się skarpetki złuszczające. Skóra na piętach może wymagać złuszczenia, ale już ta na wierzchu jest zdecydowanie zbyt delikatna na takie zabiegi. Skarpetki dostępne w drogeriach działają na całą stopę, a nie tylko punktowo na miejsca, które tego rzeczywiście potrzebują. Ich stosowanie często prowadzi do podrażnień, mających bardzo nieprzyjemne, trudne do wyleczenia powikłania.

10 minut tygodniowo – pielęgnacja paznokci

Pamiętaj, że odpowiedni sposób przycinania paznokci zapobiega ich bolesnemu wrastaniu, zatem przede wszystkim nigdy nie ścinaj brzegów. Jeśli jednak problem już wystąpił, zapomnij o samodzielnych próbach pozbycia się go. Nie załatwi to sprawy, a w dodatku możesz uszkodzić skórę na wale paznokciowym i nabawić się infekcji.

„Klientom z wrastającymi paznokciami proponujemy różne metody leczenia” – tłumaczy podolog, Sylwia Śląskiewicz – „Możliwości jest kilka: od tamponowania do zakładania specjalnej klamry, mającej na celu przywrócić płytce właściwy tor wzrostu” – dodaje.

Klamry są prawie niewidoczne, jeśli jednak chciałabyś je całkowicie ukryć, możesz śmiało pomalować je kolorowym lakierem razem z resztą płytki.

10 minut raz na 3 tygodnie – ścieranie martwego naskórka

Jeśli skóra na stopach jest zbyt zrogowaciała, aby poradził sobie z nią peeling, do akcji musi wkroczyć tarka. Najlepiej, aby była papierowa lub szklana. Pumeks, którego używa większość z nas, niestety się nie sprawdza, ponieważ jego porowata budowa sprzyja osadzaniu się na nim wielu bakterii.

Obalamy także mit, iż przed ścieraniem zrogowaceń należy porządnie wymoczyć stopy, najlepiej w ciepłej wodzie. Nie należy tego robić, ponieważ mokra skóra jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Martwego naskórka pozbywamy się zawsze na sucho oraz dość delikatnymi ruchami – nadmierne „szorowanie” stóp tarką może przynieść zupełnie odwrotny skutek, czyli przyspieszenie rogowacenia skóry.

1,5 godziny u specjalisty – pedicure podologiczny

Raz na jakiś czas, szczególnie tuż po zimie, warto udać się po pomoc w regeneracji stóp do profesjonalisty, czyli podologa. Nie tylko ma on dużo większą wiedzę i kompetencje niż panie wykonujące pedicure kosmetyczny, ale także dysponuje znacznie bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Pomoże nam pozbyć się zrogowaceń, odcisków, modzeli, a także zbada stan naszych paznokci. Odciski i modzele to zmiany skórne, których bezpiecznie i skutecznie pozbyć może się jedynie specjalista. Popularne i łatwo dostępne plastry z kwasem salicylowym nie poradzą sobie z rdzeniem odcisku, a w dodatku uszkodzą zdrową skórę wokół niego, tworząc w dodatku bolesną i nieestetyczną ranę.

Podolog ma do swojej dyspozycji sterylne frezy i skalpele, może także doradzić odpowiednią kurację, np. gdy zauważy choroby grzybicze paznokci. Efekty takiego zabiegu utrzymują się znacznie dłużej, a w dodatku możesz mieć pewność, że Twoimi stopami zajął się profesjonalista. Pedicure podologiczny to koszt w granicach 120-170 złotych.


 

FootMedica Klinika Zdrowej Stopy to centrum badania i leczenia stóp. FootMedica kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stopy. Posiada wieloletnie doświadczenie
w wykonywaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Doskonała jakość i cechy materiałów, na których bazuje,
w połączeniu z posiadaną wiedzą o zasadach korekcji przynosi doskonałe rezultaty diagnostyczno – lecznicze. FootMedica posiada gabinety w Warszawie, Kielcach oraz Busku Zdroju.

http://www.footmedica.pl/

facebook google twitter instagram youtube