Choroby oczu należą do jednych z najcięższych z jakimi zmagają się pacjenci. Z jednej strony mogą być bowiem o wiele mniej niebezpieczne, jednak z drugiej niewątpliwie bardzo ograniczają możliwość normalnego funkcjonowania. To naturalne, że z wiekiem wzrok się pogarsza, jednak zwykle dzieje się to stopniowo, więc pacjent w pewien sposób ma możliwość by się do tego przystosować i w jakiś sposób to korygować. Istnieje jednak wiele chorób oczu, które prowadzą do szybkiego pogorszenia, a skutkować mogą nawet utratą wzroku! Jedną z takich chorób jest zaćma – która w dodatku jest schorzeniem dosyć częstym. Co warto o niej wiedzieć i jak ją prawidłowo leczyć?
Zaćma – kilka słów o chorobie
Zaćma inaczej nazywana jest kataraktą. To choroba, na którą cierpi wiele osób, rozwijająca się zwykle w podeszłym wieku i w 90% przypadków to właśnie starzenie organizmu jest głównym winowajcom jej pojawienia się. Nie oznacza to jednak, że każda starsza osoba na nią zapadnie i że każdy jest skazany na jej rozwój – można bowiem próbować jej zapobiegać, a przede wszystkim podejmować odpowiednie leczenie. W 10% wszystkim przypadków zaćma jest jednak także konsekwencją wady wrodzonej – wówczas występuje wcześniej. Kiedyś katarakta była chorobą, która nieubłaganie prowadziła do ślepoty. Dzisiaj jednak znamy metody jej skutecznego leczenia!
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Charakterystyczne dla niej jest pojawianie się coraz większych plamek lub zmętniałych obszarów na soczewce oka, która zwykle jest przejrzysta. Pojawianie się tych plam prowadzi do pogorszenia widzenia – utrudniają one bowiem przedostawanie się światła do siatkówki. Jak każda choroba, tak i zaćma jest jedną z tych którą lepiej zacząć leczyć w jak najwcześniejszym stadium. Dlatego osoba, która zaobserwuje u siebie niepokojące objawy powinna jak najszybciej zgłosić to lekarzowi. Regularne badania kontrolne u okulisty również powinny wejść każdemu w nawyk.
Zaćma – jak ją leczyć?
Leczenie zaćmy możliwe jest metodą operacyjną. Następuje wówczas wszczepienie nowej soczewki. Dawniej polegało to na całkowitym usunięciu wadliwej soczewki i wszczepieniu nowej. W tej chwili jest to jedynie częściowe – można bowiem rozbijać zmętniałe obszary, usuwając tylko przednią część soczewki i wszczepiać w środek nową soczewkę. Pacjenci odzyskują wówczas dobry wzrok i mogą na nowo cieszyć się doskonałym widzeniem. Wszystko jednak zależy od tego jak wielka jest wada – nie wszyscy są bowiem kwalifikowania do wykonywania podobnego zabiegu. Jest to jednak spora ingerencja w ciało.
W tej chwili rozwijają się świetnie inne, nowoczesne metody leczenia, które mają wpływ na wszystkie obszary medycyny. Znajdują zatem także zastosowanie w okulistyce. Współcześnie do leczenia zaćmy wykorzystuje się także i laser, jako nową technikę chirurgii zaćmy. Znajduje to coraz szersze zastosowanie i jest bardzo polecane przez specjalistów. Przede wszystkim zaś ważne jest, by w czasie leczenia znaleźć się w dobrych rękach. Jeśli ktoś poszukuje profesjonalnych, doświadczonych specjalistów, znajdzie ich w BLIKPOL EYE CLINIC. Warto zajrzeć na stronę Blikpol.pl, żeby dowiedzieć się więcej o ich ofercie!
Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl