Świat się zmienia, a my podejmujemy coraz bardziej świadome decyzje każdego dnia. Poszerzamy swoją wiedzę i zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest walka o czyste środowisko naturalne. Konsumenci pragną zmniejszyć ilość odpadów przekazywanych codziennie na wysypiska. A naprawdę jest o czym myśleć.
Jak podają badania GUS opublikowane pod koniec zeszłego roku, każdy Polak generuje rocznie ponad 320 kilogramów odpadów. To naprawdę gigantyczne ilości śmieci. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że znacząca część z nich tak naprawdę może być poddawana recyklingowi
Na czym polega recykling?
Zacznijmy zatem od samego początku. Mianem recyklingu określa się szereg procesów prowadzących do ponownego wykorzystania odpadów. Surowców wtórnych używa się do wyprodukowania nowych przedmiotów.
Zadaniem tego procesu jest maksymalne zmniejszenie ilości odpadów przekazywanych na wysypiska, a także ograniczenie niepotrzebnego eksploatowania złóż surowców naturalnych. Recykling pozwala zatem na optymalizację wykorzystania surowców i energii oraz maksymalne zmniejszenie ilości produkowanych odpadów, zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.
Segregowanie odpadów w domu – normy prawne
Unia Europejska w ostatnich latach zaostrzyła przepisy związane z gospodarowaniem odpadami oraz z wprowadzeniem gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki temu ma dojść do zdecydowanie bardziej racjonalnego wykorzystania surowców oraz zwiększenia udziału recyklatu w produkcji nowych towarów.
Dyrektywa zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie do zmian w prawie lokalnym. Szczególny nacisk w dokumencie położono na kwestię segregowania odpadów, co miejmy nadzieję faktycznie przełoży się w niedługiej przyszłości na ochronę natury oraz zmniejszenie składowania odpadów.
Nowe przepisy będą stopniowo prowadzić do jak największego przetwarzania surowców. Już do 2025 roku poziom recyklingu w każdym kraju ma osiągnąć 55% odpadów komunalnych. W kolejnych latach powinien się nadal zwiększać – w 2030 roku ma dojść do 60%, a w 2035 – 65%. Pozwoli to na sukcesywne zmniejszenie ilość odpadów zmieszanych zalegających na wysypiskach.
Prawo dotknie zatem nie tylko firmy, ale też prywatne domy, w których konieczne stanie się segregowanie odpadów na tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło (białe i kolorowe), odpady bio oraz odpady zmieszane.
Opakowania z odzysku, czyli zarządzanie odpadami opakowaniowymi
Temat recyklingu w dużej mierze dotyczy opakowań. Większość produktów wymaga ich stosowania dla zapewnienia higienicznych warunków do przechowywania rozmaitych towarów. Przy niektórych produktach miewa to szczególne znaczenie – zwłaszcza w przypadku żywności i leków, dla których opakowania stanowią ochronę przed zabrudzeniem lub przedwczesnym zepsuciem.
Większość opakowań jest produkowana z dwóch rodzajów tworzyw:
- trwałych (metale, szkło, tworzywa sztuczne),
- nietrwałych (papier, kartony i tektury, drewno, wiklina, opakowania ze sprasowanych otrębów).
Pierwsze z nich podlegają procesom segregacji, rozdrabniania, mycia i wytłaczania. Ze zniszczonych opakowań uzyskuje się wtedy recyklat, czyli surowiec przygotowany do ponownego wykorzystania. Tak przebiega proces recyklingu na przykład w przypadku butelek oraz opakowań plastikowych.
Część opakowań nietrwałych, jak choćby papier i karton również podlegają recyklingowi, z którego powstają nowe opakowania.
Inne typy opakowań nietrwałych mogą podlegać recyklingowi organicznemu. Polega on na kompostowaniu (rozkład składników podczas obróbki tlenowej) lub biometanizacji (przetwarzanie w procesie beztlenowym).
W ramach recyklingu stosuje się rozmaite procesy mechaniczne i chemiczne, z których pomocą przetwarza się surowce w materiał do ponownego wykorzystania lub oddaje się surowce naturalne ponownie do natury.
Opakowania – moda na ekologię
Recykling opakowań zyskuje na popularności nie tylko z powodu zaostrzenia przepisów. Producenci zwracają się w stronę ekologicznych rozwiązań również na skutek nacisków konsumenckich. Coraz większe grono klientów szuka bowiem produktów zapakowanych ekologicznie, w materiały, które nadają się do późniejszego recyklingu.
Dlatego tak dużą popularnością zaczęły się cieszyć opakowania papierowe lub kartonowe, w pełni przyjazne dla środowiska i zapewniające dobrą ochronę dla produktów.
Moda i troska o środowisko naturalne w opakowaniach idą ze sobą w parze, co może się przyczynić do poprawy sytuacji na naszej planecie już w niedługiej przyszłości.
Chcesz dowiedzieć się więcej o modnych i ekologicznych opakowaniach? Odwiedź stronę e-Hurtownia-Opakowan.pl, pełną ciekawych pomysłów oraz porad eksperckich.